Mocné královny matky
Do Ašantského království v západoafrické Ghaně jsme přijeli těsně před velikonočními svátky v březnu 2024. Hlavní město Kumasi bylo naprosto přelidněné. Vedra jsme přežívali v zaprášených minibusech trotro zaseknuti v dopravních zácpách. Naše výprava nevypadala příliš nadějně, až přišla Velikonoční neděle s velkolepou oslavou akwasidae v královském paláci, jíž se účastnil každý, kdo ve zdejším království něco znamená. Důstojné královny matky rozhodně nemohly chybět.
Matrilineární národ Ašanti uctívá nadevše svého krále a královnu (oficiálně se jí říká královna matka). Oblečeni do tradičních pestrobarevných tkaných textilií kente přicházejí ašantší poddaní pravidelně vzdát královské rodině hold.
Už v předkoloniální době měly zdejší královny významné postavení, moc a respekt. Ya Asanteewa, která vedla v roce 1900 poslední povstání proti Britům, je dodnes uctívanou národní hrdinkou.
Kromě královské rodiny vládne každé ašantské vesnici, městu i oblasti silná dvojka – náčelník a královna matka . Stejně jako ašantská panovnice, mají i lokální královny matky významnou pravomoc – vybírají a sesazují náčelníky.
Fakta
- Místo: region Ašantsko, Ghana. Díky transatlantickému obchodu s otroky žijí potomci Ašantů také na mnoha karibských ostrovech, zejména na Jamajce.
- Populace: kolem 10 milionů
- Náboženství: křesťanství, islám, tradiční víra
- Jazyk: twi, angličtina
Matriarchální rysy Ašantů:
- Děti patří do matčina klanu (matrilineární jméno)
- Pozemky, majetek, tituly i úřady se dědí v rámci matčiny rodiny (matrilineární dědictví)
- Každému městu, vesnici a regionu tradičně vládne náčelník a královna matka (náčelníkova skutečná matka, teta nebo sestra). Královna vybírá a sesazuje náčelníka, ve všem mu radí a mnohdy ho i zastupuje.